środa, 17 lipca 2013

WIAW +


There are times when you need to stand firmly and honestly about some things in your life. This is such time for me. I’m ready to admit that I have an eating disorder. When I look in the mirror I don’t see my real self but someone else. Someone bigger and disgusting. I can see only my imperfections like cellulite and fluffy tummy. 

Są takie chwile, kiedy trzeba się do czegoś otwarcie przyznać. I teraz jest dla mnie taka właśnie chwila. Jestem gotowa przyznać się, że mam zaburzenia odżywiania. Kiedy patrzę w lustro nie widzę siebie, ale kogoś innego. Kogoś znacznie większego i brzydkiego. Widzę tylko wady swojego wyglądu, takie jak cellulit i galaretkę na brzuchu.

People tend to worry about me because I do so much sport. But let me assure you, sport helps. Getting better, when you suffer from an eating disorder, is based on letting go and stop being so obsessed with control over your body and life in general. In my case it was the change from counting my calorie income to estimating it. The change from devoting all my time and energy to sport to choosing how I would like to spend my afternoon today. I don’t despair any more over ice cream that I ate or over that I didn’t go to the swimming pool.

Ludzie martwią się o mnie z powodu ilości sportu w moim życiu. Ale zapewniam was, że sport mi akurat pomaga. Wychodzenie z zaburzenia odżywiania w moim przypadku polega na odpuszczaniu sobie. Polega na porzuceniu obsesyjnej kontroli nad swoim ciałem i życiem w ogólności. W moim przypadku chodziło o przerzucenie się z liczenia kalorii na szacowanie ich. Przerzuceniu się z poświęcania każdej wolnej chwili na sport na świadome wybieranie jak chcę spędzić dzisiejsze popołudnie. I już nie rozpaczam z powodu zjedzonych lodów albo dlatego, że nie poszłam na basen.

And when you need to give vent of your anger and negative emotions in general, sport is really helpful. It leaves you exhausted but also happy. And hungry. After a workout you eat with pleasure. A feeling I really missed – pleasure from eating great food.

A kiedy potrzebujesz dać upust negatywnym emocjom, nie ma nic lepszego niż sport. Pozostawia cię wykończonym, ale szczęśliwym. I głodnym. Po treningu jem z przyjemnością. Uczucie, którego naprawdę mi brakowało - przyjemność z jedzenia.

So… I’m not saying that everything is completely fine with me. But it also isn’t that bad as it looks. I’m under control and my control is also under control. LOL I don’t know if that makes sense for you, but that’s how I see it.

 Tak więc... Nie twierdzę, że wszystko jest ze mną w doskonałym porządku. Ale nie jest też tak źle, jak może się wydawać. Jestem pod stałą kontrolą i moja kontrola też jest pod kontrolą. LOL Nie wiem, czy to ma jakiś sens, ale właśnie tak to widzę.

Oh, and about todays menu – I’m going to visit a friend and I will be home very late, so I’ll post the pictures when I get there. But I will, I promise. :-)

 A jeśli chodzi o dzisiejsze menu, to umówiłam się z koleżanką i wrócę do domu bardzo późno, więc wstawię fotki po powrocie. Ale wstawię, obiecuję. :-)3 komentarze:

 1. I have to ask (and this is the psychology background talking): are you getting professional help for this? There are some things you should not do alone and I hope you have a good support network.

  Okay, hopping off my soapbox now...

  Knitting? That's a good distraction :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes I am getting professional help. And I have a lot of people who support me in this. :-) And yes - knitting is great for clearing my mind from toxic thoughts. :-)

   Usuń
  2. Good girl. I figured you were doing things in a healthy manner but, you know, psychology background makes me check :)

   Usuń