About me / O mnieHello, my name is Kate (Kasia). I live and create in Poznan, Greater Poland. My biggest passions are knitting and swimming. The goal of keeping this blog is to bring to my readers inspirational posts full of optimism. I’m trying to show other people that being single (and sometimes lonely) doesn’t have to mean not living fully. Together with my family and friends I’m struggling through the present. Also as a Survivor I propagate cancer awareness and healthy lifestyle.

Some time ago I started to design simple knitted accessories. (All of my patterns are free and available on this blog in “Patterns” tab.) I try to keep my designs graphic and modern, but I also have a weakness for lace.

Welcome, take a sit, make yourself comfortable and stay for a while. :-)Cześć, mam na imię Kasia. Mieszkam I pracuję w Poznaniu w Wielkopolsce. ;-) Moimi największymi pasjami są dziewiarstwo ręczne i pływanie. Celem tego bloga jest dostarczanie Wam, moim czytelnikom, porcji inspirujących, optymistycznych postów. Staram się udowodnić, że bycie samotnym nie musi oznaczać tego, że nie żyjemy pełnią życia. Razem z moją rodziną i przyjaciółmi przebijam się przez codzienność. A jako Przetrwalnik próbuję szerzyć świadomość nowotworową i zdrowy tryb życia.

Jakiś czas temu zaczęłam projektować proste akcesoria do zrobienia na drutach. (wszystkie moje wzory są darmowe i można je znaleźć w zakładce „Wzory” na górze strony.) Staram się, żeby moje wzory były proste i graficzne, ale mam też słabość do ażurów.
Witaj, rozgość się i zostań na dłuższą chwilę. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz